Я за компом     

Що робити, якщо люди навколо  не дотримуються своїх зобов’язань, скасовують заплановані угоди та зустрічі і, взагалі, поводяться не зовсім адекватно?

Зараз ви дізнаєтеся, як діяти.
Та головне наше завдання як професіоналів -  не гніватися, не впадати у розпач, а допомогти, в першу чергу, собі  - навчитися працювати і заробляти в умовах, які змінилися. Адаптуватися до напруження, яке тисне на нас, впоратися зі стресом.

Cтрес – це реакція організму на зовнішні обставини, які різко помінялися, у перекладі з англ. – “напруження”.

Тобто стрес – це адаптація до нової реальності.

Виділяють 5 стадій стресу. Як діяти на кожній із них?

Стадія перша: заперечення, ступор, шок.

Люди не можуть і не хочуть повірити, що таке можливо.

— Те, що показують у новинах, не може бути правдою, це просто страшний сон! У нашій країні таке неможливо!

Часто люди впадають у ступор, вони описують свій стан так: усе, що відбувається, бачиться ніби збоку.

Що робити на цій стадії?

На цій стадії важливо отримати якомога більше інформації про події з різних альтернативних джерел. Спробувати відшукати ресурси (матеріальні і моральні), котрі допоможуть протриматися, мінімізувати витрати, продумати, до кого можна звернутися по допомогу.

Стадія друга: злість, гнів, агресія.

На цій стадії людина починає дивитися на все реально, розуміючи, що нічого не можна змінити. Тоді вона відчуває сильну злість на тих, хто є винуватцем таких змін. На чоловіка, на лікаря, на банківських працівників, на політиків - на всіх довкола!

Людина гнівається найчастіше на себе:

Це я неправильно проголосувала на останніх виборах, це я посприяла, щоб ці люди прийшлі до влади, і тому відбувається таке…

Що робити на цій стадії?

Не займатися пошуком винних, не звинувачувати, згадуючи всі свої прорахунки і картаючи себе за них. Гнів знесилює та позбавляє людину можливих союзників, виникає загроза залишитися в ізоляції. Краще спрямувати цю потужну енергію  в продуктивне русло:

Ми маємо бути сильними, маємо згуртуватися, вистояти, захистити власний світ, всім ворогам на зло!

Стадія третя: угода або торг.

На цій стадії людина намагається виторгувати минуле в ситуації, що склалася, намагається жити по-старому.

Я буду щодня молитися, щонеділі ходитиму на службу Божу, більше нікому не скажу неправду, тільки щоб більше не гинули люди і все було так, як раніше!

Що робити на цій стадії?

Людина всіма силами намагається стати «хорошою». Важливо зрозуміти, що те, що трапилося - це не покарання! Це плин життя!

 

Забороняйте “вампірам” випадковим або тим, з ким ви змушені співіснувати, постійно нахабно використовувати вас і ваші ресурси, робіть це технічно – тут написано, як.

Стадія четверта: депресія, апатія, опускаються руки.

Людина усвідомлює реальність як неминучість, у якій нічого не можна змінити, втрачається сенс життя. Картини майбутнього – сумні та похмурі.

Як виховувати дітей, як можна щось планувати, коли нема впевненості в завтрашньому дні, нема ніякої надії на вирішення ситуації!

Що робити на цій стадії?

1. Переключитися на будь-який вид діяльності, бажано, фізичної.

Ні в якому разі не припиняти діяти! Зайнятися справою: написати заплановану статтю, перекопати город і посадити квіти, прибрати в хаті, відремонтувати машину!

Тільки не лягати у ліжко і не займатися негативним самонавіюванням. Такі депресивні псевдопророцтва мають властивість збуватися, якщо людина сама себе так програмує!

2. Не спілкуватися із невдахами та песимістами. Негативний настрій – заразний! Не смакувати та не перейматися своїми невдачами і  страхами. Шукати не виправдання собі і своїй депресії, а можливості жити і працювати по-новому. 

 

 

Стадія п’ята: прийняття, адаптація.

Прийняти і змиритися - різні речі. Прийняття - це розуміння ситуації, причин, що призвели до неї, можливостей виходу. На цій стадії відбувається переоцінка людиною цінностей, зміна способу життя, планів. Старі принципи видозмінюються, з’являються нові.

 

Ось для вас 5 секретів Людмили Калабухи:  моя власна система, що роблю я, коли стрес викликаний несправедливою критикою на мою адресу!

Що робити на цій стадії?

Знаходити нові методи, як діяти в ситуації, що змінилася. Кожне проходить цей шлях по-різному.

  • Якщо ми не можемо змінити обставини, можна змінити своє ставлення до них.
  • Чітко визначити, що не залежить від вас та на що конкретно ви можете вплинути. Які у вас для цього є можливості, а які ви можете ще залучити.
  • Як тільки людина приймає ситуацію, вона стає її господарем!
  • Розкладіть свої проблеми, які на вас навалилися, на конкретні завдання. Напишіть список, що вам треба робити на кожному етапі. Обов’язково викреслюйте зроблене. Ви зразу будете бачити динаміку – як ви рухаєтеся до виходу із даної кризи.
  • Ніщо так не втішає, як нещастя іншої людини. Згадайте про тих, кому реально зараз гірше, ніж вам. Ви скажете, що це аморально? Коли людина , як барон Мюнхаузен, мусить витягнути себе за волосся з болота, треба використовувати всі дієві методи. А це реально працює і допомагає.
  • Знайдіть для себе гідні зразки для наслідування: людей, котрі вдало справлялися із найскладнішими ситуаціями свого життя, зазнавши величезних моральних і матеріальних втрат, відроджувалися і досягали успіху. Зверніться до досвіду своїх батьків, дідів – людей, що прожили все життя у найстресовішій країні світу. Адже вони попри все хотіли, вміли і були щасливими. Вони вірили в краще майбутнє. Інакше б не було нас!
  • Ніколи не картайте себе за минулі помилки: справжні чи удавані. Не помиляється тільки той, хто нічого не робить. А не втрачає тільки той, хто нічого не має.

 

Раніше, на початках моє підприємницької діяльності, я думала, що є такі дуже мудрі дорослі дядьки, які завжди точно знають, як вести бізнес, і ніколи не помиляються. Як виявилось, це далеко не так. Нема на світі людей, які б не помилялися. Головне, щоб свої помилки ви більше не повторювали і завжди аналізували свій досвід.

Як писав один із перших дослідників стрессу Г.Сельє: “Не варто боятися стресу. Його не буває тільки у мертвих. Стресом треба керувати. Керований стрес несе в собі аромат і смак життя”.

А як ви справляєтесь зі стресом, можливо, у вас є свої методи? Напишіть у коментарях!